Jak vytvořit svůj vlastní dům

Vystavte si to: vlastníte malý pozemek. Nic fantazie – jen malý spiknutí. Objeví se skupina lidí, vytvoří se dílna ve vašem kůlně a za pět dní pomocí materiálů dostupných v místním obchodě s hardwarem nebo ze surových zdrojů vaší země vytvoří malý spouštěcí dům, který je vybaven stavem nejmodernější ekologické funkce za méně než 25 000 dolarů.

Zvuk šílený? No, advokátka a tvůrce open source Catarina Mota a vynálezce Marcin Jakubowski (viz jejich TED Talks, „Hrajte s chytrými materiály“ a „Open-source plány pro civilizaci“) dělají sen o dostupných a cenově dostupných ekologických bydlení pravdivé s jejich Open Building Institute Eco-Building Toolkit. Již vybudovali několik prototypů a testovali koncept prostřednictvím série vzdělávacích sestav.

Jakmile uzavírají úspěšnou kampaň Kickstarter a získávají finanční prostředky, aby přemýšleli o příštím vývojovém stádiu, Marcin a Catarina dávají nízké náklady na stodoly, otevřený zdroj. Zde je návod, jak to funguje:

1) Vytvořte otevřenou knihovnu modulů

Každá podstatná část domu je navržena tak, aby byla postavena jednotlivě a pak sestavena jako stavební bloky, jako Lego. Stěny, střechy, dveře, okna – každý má design, který lze stáhnout a pak dát dohromady, aby se domů. Můžete začít s startovacím domovem o rozměrech 700 čtverečních stop a nabitými ekologickými vlastnostmi, jako jsou povodně a filtrace vody, solární panely, efektivní LED osvětlení, cihly vyrobené z vlastní půdy, pasivní solární ohřev a bioplyn, to vše za méně než 25 000 USD.

Dokonce můžete přidat akvaponický skleník pro pěstování vlastního jídla. Když rodiny rostou a mají v banku více peněz, modulární systém je navržen tak, aby umožnil lidem rozšiřovat se přidáním dalších místností a vlastností do budovy.

2) Trénujte lidi, aby stavěli tímto způsobem

Spousta lidí se chce naučit stavět svůj vlastní dům – a spousta lidí by dala přednost tomu, aby se jejich dům stavěl pro ně. OBI řeší oba problémy najednou nabídnutím intenzivního vzdělávacího programu, který učí lidi, jak budovat moduly a domy. Velké skupiny účastníků workshopu umožňují rychlou výstavbu – to, co Jakubowski nazývá „velkým paralelním rojením“ – takže dům může být postaven za pouhých pět dní.

Jakmile jsou stavebníci certifikováni, mohou být smluvně vybráni k výstavbě více domů buď jako dodavatelé, nebo podle modelu dílny, což umožňuje šíření nápadu.

3) Stavba platí sám za sebe

Účtováním poplatků za vyškolení lidí OBI nejenže odstraní náklady na stavbu pro majitele domů, ale změní pracovní rovnici na svou hlavu tím, že obrátí zkušební zkušební zkušební setkání účastníků na finanční podporu pro OBI, přičemž v podstatě eliminuje náklady na práci pro majitele domů.

Jak by to mohlo vypadat? „Vše, co potřebujete, je pozemek napojený na infrastrukturu veřejných služeb a prostor pro dílny. Skupina lidí kolem 35 let, kteří se přihlásili k ponoření do OBI, se učí, „říká Marcin. „Naučíme je, jak stavět pomocí akumulátorových vrtačků a množství pil a běžných velkých boxů, které by si majitel domu objednal a doručil. Poté sestavujeme potřebné kusy pro dům, včetně modulárních elektrických rozvodů a instalací, a rychle je instalujeme.

4) Stavět v otevřeném zdrojovém hardware a estetickém designu

S kampaní Kickstarter se OBI přesune do další fáze vývoje: vytváří jednoduché instruktážní diagramy pro každý modul a budovu, konzultuje architekty a pomáhá vytvářet více návrhových možností, využívá odborníků, kteří pomáhají vytvářet nejmodernější ekologické funkce a vývoj technologií a procesů pro výrobu místních materiálů, z nichž všechny budou zpřístupněny prostřednictvím licence s otevřeným zdrojovým kódem.

Cílem je zpřístupnit veřejnosti veškeré know-how potřebné k vybudování cenově dostupných ekologických domů. Zvuk útulný? Je tu ještě čas – jenom jen! – podporovat OBI v jeho poslání. Navštivte stránku Kickstarter, abyste se zavázali a dozvěděli se více.